Stypendyści fundacji – Tymoteusz Bies

Tymoteusz Bies

20-letni pianista, student II roku w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. W 2013 roku z wyróżnieniem ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach – również w klasie fortepianu prof. Raubo.Wcześniej – do 2010 roku – edukację muzyczną realizował w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Doroty Zawieruchy.

 

Laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali pianistycznych i kameralnych, m. in. VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie interpretacje młodych” w Koninie (III nagroda), czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (V nagroda – 2013). Swoją wiedzę i umiejętności pogłębia pracując podczas kursów mistrzowskich ze światowej sławy pedagogami, wśród których znajdują się prof. Andrzej Jasiński, prof.Kevin Kenner, prof. Janusz Olejniczak, prof. Piotr Paleczny, prof. Boris Petruschansky, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, prof. Wojciech Świtała, prof. Dang Thai-Son, prof. Stefan Wojtas, prof. Ramzi Yassa.

 

W swoim dorobku koncertowym ma występy w salach koncertowych w kraju i zagranicą, m.in. w nowej siedzibie NOSPR, w Filharmonii Narodowej, w sali koncertowej
Muzeum F. Chopina, w domu urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli, w Sankt Petersburgu,
Pietrozawodsku, Paryżu, Kolonii; na 69 Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, czy na Festiwalu Chopin i Jego Europa. W minionym roku z powodzeniem przeszedł przez dwuetapowy system Eliminacji do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, kwalifikując się do Polskiej Ekipy kandydatów do Konkursu.